Χάντμπολ: Δεν λέει να σπάσει η κακοδαιμονία για τις Ελπίδες Αμυνταίου

Σ΄ ακόμα ένα παιχνίδι οι Ελπίδες έφτασαν ως την πηγή αλλά δεν κατάφεραν να πιούν νερό, καθώς  στο τελευταίο 10λεπτο σημείωσαν μόλις 1 τέρμα, με συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα από τον Αλέξανδρο Αξιούπολης στο ΔΑΚ Αμυνταίου με 19-22.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Αλέξανδρος πέρασε στη θέση του οδηγού και κράτησε σταθερά ένα προβάδισμα δύο τερμάτων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 13-11.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έκαναν με την σειρά τους ένα πολύ καλό ξεκίνημα, ισοφάρισαν και πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ 17-15 στο 45λεπτό, ενώ είχαν πολλές ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμα τους. Ότι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν οι παίκτες της Αξιούπολης, οι οποίοι , με επι μέρους σκορ 5-1 στο τελευταίο 10λεπτο, κατάφεραν να φύγουν από μια δύσκολη έδρα με το ροζ φύλλο.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ 19-22

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-3, 5-7, 7-9, 9-11, 11-13 (ημχ.) 13-13, 16-14, 17-15, 18-17, 18-20, 19-22

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ (Π. Δημητρίου - Α. Παπαβασιλείου): Ελευθεριάδης 2, Αναστασιάδης 1, Τατσίδης, Παπαχρήστου 7, Τόιτος, Γιαννιτσόπουλος 3, Τουρούτογλου, Γιώσκος 1, Παπαϊωάννου, Πετρίδης, Κάντσης, Θεοχαρίδης, Τζοβάρας, Χατζημηνάς, Παναγιωτίδης 4, Παπαδόπουλος 1.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Α. Καρυπίδης): Παπαγεωργίου 2, Στεφανίδης, Ζηλίδης, Ζιάρας 2, Βραχιολίδης 5, Καλπακίδης, Καραπεΐδης 3, Παπαρήγας, Καράγγελος 5, Παλαιστής 1, Κοπαΐδης 3, Μουτούδης, Μενεψάκος 1, Τουλκερίδης, Καρακασίδης, Τσορλίνης.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Μπαλάκος, Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 4/4-3/3.