Βόλεϊ: Μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά ο Αριστέας

3-1 σετ οι κορασίδες του Αριστέα τον Αίαντα Κρύας Βρύσης

Με νίκη ξεκίνησε τη νέα χρονιά η ομάδα κορασίδων του Αριστέα Φιλώτα Αμυνταίου , καθώς το Σάββατο (19/01) επικράτησε στο ΔΑΚ Αμυνταίου με 3-1 σετ του Αίαντα Κρύας Βρύσης, ανοίγοντας την αυλαία του β γύρου του αντίστοιχου ηλικιακού πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΜ.

Οι γηπεδούχες παρουσίασαν διακυμάνσεις στην απόδοση τους, εξαιτίας της παρατεταμένης αποχής από τους αγωνιστικούς χώρους, (πάνω από 1 μήνα), λόγω των χειμερινών εορτών και τις σφοδρής κακοκαιρίας που έπληξε την περιοχή. Ωστόσο έπαιξαν όσο έπρεπε για να φτάσουν στο τρίποντο της νίκης.

Οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν τον Αριστέα και πήραν το πρώτο σετ με 23-25.

Από κει και πέρα οι παίκτριες του Αριστέα έβγαλαν αντίδραση στον αγωνιστικό χώρο, αρχικά ισοφάρισαν τα σετ, κατακτώντας εύκολα το δεύτερο με 25-17 και στη συνέχεια πήραν προβάδισμα με 2-1, κερδίζοντας και το τρίτο σετ με 25-19.

Οι γηπεδούχες με την ψυχολογία υπέρ τους,  ξέφυγαν στο 4ο σετ με 12-7, όμως οι παίκτριες του Αίαντα εκμεταλλευόμενες τις αλλαγές του Αριστέα στο βασικό σχήμα, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 14-14 και συμβάδιζαν μέχρι το 20-20, ένα μίνι σερί του Αριστέα στο τέλος ήταν αρκετό κατακτήσει το σετ με 25-22 και να σημειώσει την 4η νίκη του σε 8 αναμετρήσεις.

Διαιτητές: Κιουρτζοπούλου - Παπαδοπούλου

Σετ: 23-25, 25-17, 25-19, 25-22

Αριστέας Φιλώτα Αμυνταίου (Νόπη Κούση): Γιώβη, Κατσουπάκη Ε., Μαρ, Καπετανάκη, Χαραλαμπίδου (L), Κατσουπάκη Μ. Μπάλι Φ., θεολογιδου, Δεληδιαμαντη, Μπάλι Μ. Λαζαρίδου, Κερασίδου,Κιοσε

Αίαντας Κρύας Βρύσης (Πέτρος Σερλίδης): Βουλγαρώνη, Μίγγου, Τσώνη, Τυριακίδου Γ. Τυριακίδου Ε., Καραγιωβάνη, Σαρτίνα, Καράι, Ιωαννίδου, Δεληγιαννίδου, Πανωργιά.

Ζευγάρωσαν τις νίκες τους οι Παγκορασίδες του Αριστέα
Τη δεύτερη νίκη τους στον Γ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΜ πανηγύρισαν οι Παγορασίδες του Αριστέα Φιλώτα Αμυνταίου, επικρατώντας την Κυριακή 20/01 στο ΔΑΚ Αμυνταίου, του Οδυσσέα Κοζάνης με 3-1 σετ.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στη μεγαλύτερη διάρκεια της και κρίθηκε από τη θέση του σερβις, όπου οι παίκτριες του Αριστέα ήταν πιο αποτελεσματικές από τον αντίπαλο, παίρνοντας πόντους σε κρίσιμα σημεία.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα δύο πρώτα σετ, που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο τρίτο σετ ο Αριστέας περιόρισε σε σημαντικό βαθμό τα λάθη και ετσι έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του με 25-19.

Οι παίκτριες του Αριστέα μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο το τέταρτο σετ, με διαδοχικούς πόντους από το σερβις, προηγήθηκαν 12-0, καθιστώντας τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Σετ: 26-24, 22-25, 25-19, 25-10

Διαιτητές: Κατοικαρίδης – Γεωργίτσας

Αριστέα Φιλώτα Αμυνταίου (Νόπη Κούση): Καπετανάκη, Λαζαρίδου, Σιμειζογλου, Κατσουπάκη, Βολτσίνη Δ. (L) Βολτσίνη Γ,. Μπάλι, Κιοσέ, Κερασίδου.

Οδυσσέας Κοζάνης (Χριστοφορίδης Μιζάλης): Δράκου Ε., Παπανικολάου, Κλιμαντάκη, Χαρέλα, Γκάνια, Ζώτου, Δεσποινιάδου, Δράκου Μ. (L) Θεοδωρίδου, Χατζηαθανασίου.