ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Επική νίκη για την Εθνική, 16-15 την Πορτογαλία...Δεύτερη θέση στα προκριματικά του Παγκοσμίου

Mετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κατάμεστο ΔΑΚ Αμυνταίου η Εθνική Γυναικών επικράτησε 16-15 της Πορτογαλίας και με 4 βαθμούς κατέλαβε την 2η θέση του 3ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2019.

Η "γαλανόλευκη" ελπίζει σε πρόκριση στα μπαράζ της διοργάνωσης, ως δεύτερη καλύτερη όλων των ομίλων, αλλά θα πρέπει να περιμένει έως την επόμενη Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2018, όπου θα ολοκληρωθούν τα παιχνίδια και των τεσσάρων ομίλων.

Το κυριότερο όμως είναι ότι ήταν ένα σημαντικό τριήμερο για το ελληνικό χάντμπολ και συγκεκριμένα για την Εθνική Γυναικών που με δύο νίκες έδειξε εμπράκτως την πρόοδο της.

Η Εθνική παρά την σοβαρή απουσία της Τσάκαλου και την ανετοιμότητα της Ζυγούρα που έπαιξε με πρόβλημα στο πόδι, έκανε εξαιρετικό ματς στην άμυνα με απίστευτη εμφάνιση της Μάγδας Κεπεσίδου που τελείωσε το ματς με 22 επεμβάσεις (μία σε πέναλτι) σε 37 σουτ (ποσοστό 60%) και ένα γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο!

Η Ελλάδα κράτησε χωρίς γκολ την Πορτογαλία για 17 λεπτά (4-2 15’, 4-6 32’), ενώ δέχθηκε μόλις ένα γκολ σε 23 λεπτά (5-9 στο 38’)!

Επιθετικά η εορτάζουσα Κατερίνα Βαφειάδου έκανε τρομερή εμφάνιση με 8 γκολ, παίρνοντας πάνω της την ομάδα στα τελευταία λεπτά.

Το ματς: Το πρώτο μέρος ήταν καθαρά υπόθεση των δύο τερματοφυλάκων, Κεπεσίδου και Γκόις. H Εθνική μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 1-2 στο 3:30, αλλά ακολούθησε ένα εικοσάλεπτο χωρίς γκολ με την Γκόις να έχει δέκα επεμβάσεις έως το 23:30. Παρ’ όλα αυτά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ισόπαλο στο 25′ (4-4) χάρη στην εκπληκτική Κεπεσίδου που είχε 12 επεμβάσεις και δεν επέτρεψε στην πορτογαλική ομάδα να ξεφύγει.

Με γκολ της Βαφειάδου και σερί 3-0 η Εθνική πέρασε μπροστά στο σκορ στο 28:50 (4-5) και έτσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο με την Κεπεσίδου να κλείνει το τριαντάλεπτο με 14 επεμβάσεις και να αφήνει την Πορτογαλία για 15 λεπτά χωρίς γκολ.

Με το πάθος να ξεχειλίζει, την Κεπεσίδου να συνεχίζει στο ίδιο απίστευτο τέμπο, η Εθνική ξέφυγε με 5-9 στο 38:00 και 7-10 στο 42’ με την Κεπεσίδου να σκοράρει από το ένα τέρμα στο άλλο!Η Πορτογαλία αντέδρασε και σοφάρισε σε 10-10 στο 48:00. Στο 52:00 η Στουγιαννίδου έκανε το 10-11 βάζοντας τέλος σε ένα νεκρό επιθετικό διάστημα 11 λεπτών.

Στα λεπτά που ακολούθησαν στον αγωνιστικό χώρο έπεφταν κορμιά. Με τη Βαφειάδου να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα γκολ και τις φιλοξενούμενες να απαντούν οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο με το σκορ 13-13. Με ένα καταπληκτικό σουτ η Βαφειάδου έκανε το 13-14 στο 55:30 και η ίδια έκανε το 13-15 στο 57:00.

Η Πορτογαλία μείωσε στο 57:30 σε 14-15, αλλά τη λύση έδωσε η Φράγκου στο 58:10 κάνοντας το 14-16 και ανάγκασε τον Ούλισες Περέιρα να πάρει το τελευταίο του τάιμ άουτ. Ένα δίλεπτο στην Έλσα Μάστακα στο 58:30 έφερε αριθμητικό πλεονέκτημα στην Πορτογαλία που μείωσαν άμεσα σε 15-16 και πλέον ήταν η σειρά του Μενέλαου Δανήλου να πάρει τάιμ άουτ.

Ακόμη ένα δίλεπτο στη Βαφειάδου, άφησε την Εθνική με τέσσερις παίκτριες γηπέδου, όμως αυτό το ματς δεν μπορούσε να χαθεί. Στην τελευταία επίθεση της Πορτογαλίας η ελληνική άμυνα πήρε επιθετικό φάουλ και τα τελευταία δευτερόλεπτα κύλησαν με τη μπάλα σε ελληνικά χέρια, ενώ ακολούθησαν έξαλλα πανηγύρια και συρτάκι από τις ελληνίδες παίκτριες μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους.

Ένα ατέλειωτο συρτάκι για την Εθνική

Οι αθλήτριες της Εθνικής πανηγύριζαν για τη μεγάλη νίκη επί της Πορτογαλίας και τη δεύτερη θέση του προκριματικού ομίλου, όταν από τα ηχεία του γυμναστηρίου στο Αμύνταιο ακούστηκαν… οι πρώτες νότες του Ζορμπά.
Αυτό ήταν. Τα κορίτσια, το τεχνικό επιτελείο, αλλά και δεκάδες παιδιά από τις ακαδημίες των συλλόγων του Αμυνταίου, που όλες αυτές τις μέρες ήταν κοντά στην Εθνική, έστησαν χορό κλείνοντας έτσι ένα τριήμερο γεμάτο συγκινήσεις και δικαίωση για τους κόπους των κοριτσιών, των προπονητών τους και όσων πίστεψαν στις δυνατότητες αυτής της ομάδας, που σίγουρα έχει πολύ μέλλον…

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 15-16

Τα δεκάλεπτα: 1-2, 3-2, 4-2, 4-2, 4-3, 4-5 (ημχ.), 5-7, 6-9, 8-10, 10-10, 12-13, 15-16

Πορτογαλία (Περέιρα): Γκόις, Φερέιρα Λόπες 2, Μοντέιρο, Ροντρίγκεζ 1, Μοργκάδο, Ολιβέιρα, Σοάρες, Ντα Σίλβα 3, Φερέιρα, Βιέρα 4, Αρμάντο, Φερνάντες 1, Εμίδιο 4, Σόουζα, Σίσσε, Ρεσέντε.

Ελλάς (Δανήλος): Κεπεσίδου 1, Βασιλειάδου, Φράγκου 1, Ανδρίτσου, Στουγιαννίδου 3, Μούρνου, Μάστακα 2, Αργυροπούλου, Σαραντάκου, Γκάτζιου 1, Ζυγούρα, Ράτσικα, Βαφειάδου 8, Μανιά, Καρέλα, Καραχαρίση.

Διαιτητές: Μερτζ – Σίλια (Γερμανία). Παρατηρητές: Σαββίδης (Κύπρος)- Ρούντιτς (Κροατία),

Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 2/4 – 2/5