Δευτέρα, 2 Ιανουαρίου 2017

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΙΚΑ


Η δημιουργία του ΙΚΑ υπήρξε κυρίως αίτημα των εργαζομένων οι οποίοι πέτυχαν τη νομοθετική ρύθμιση της ίδρυσής του με πρώτο διοικητή τον Π. Κανελλόπουλο, την περίοδο 1934 – 1935.
Το 1935 καθιερώθηκε η υποχρεωτική ασφάλιση όλων των μισθωτών στο Ίδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων (ΙΚΑ), που αποτέλεσε τον γενικό φορέα κοινωνικής ασφάλισης των μισθωτών.
Αν και η λειτουργία του ΙΚΑ άρχισε ουσιαστικά το 1937 με διάταγμα του Ιωάννου Μεταξά, η χορήγηση παροχών ρυθμίστηκε πολύ αργότερα το 1951 με τον αναγκαστικό νόμο 1846/1951.
Το Ίδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων (ΙΚΑ) μετονομάστηκε σε Ίδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων - Ενιαίο Ταμείο Ασφάλισης Μισθωτών (ΙΚΑ-ΕΤΑΜ) το 2002 με βάση το άρθρο 5 του νόμου 3029/2002.
Το 2011, στα πλαίσια της αναδιοργάνωσης της δημόσιας υγείας, τα νοσοκομεία του ΙΚΑ εντάχθηκαν στο ΕΣΥ, ενώ οι μονάδες πρωτοβάθμιας περίθαλψης του εντάχθηκαν στον ΕΟΠΠΥ.
Στην μακρόχρονη πορεία του το ΙΚΑ, από την ημέρα της ίδρυσής του, μέχρι σήμερα, πέρασε από διάφορες φάσεις ανάπτυξης και προσπάθειες εκσυγχρονισμού.

Μέχρι χθες το ΙΚΑ ήταν ο μεγαλύτερος ασφαλιστικός οργανισμός της χώρας. Διέθετε σημεία εξυπηρέτησης πανελλαδικά και απευθύνονταν σε περίπου 6.000.000 άμεσα και έμμεσα ασφαλισμένους και περίπου 1.000.000 συνταξιούχους.

Οι Διοικητές-Προέδροι του Δ.Σ. του Ιδρύματος από το 1934 μέχρι σήμερα.
ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ - ΠΡΟΕΔΡΟΙ Δ.Σ. ΙΚΑ
  1. Κανελλόπουλος Παναγιώτης
1934 - 1935

  2. Κορώνης Σπύρος
1936 - 1941



  3. Πουρνάρας Κωνσταντίνος
1942



  4. Μαύρος Σπυρίδων
1943 - 1944



      Δεν υπήρξε Δ.Σ.ΙΚΑ (αναστολή λειτουργίας)
1944



  5. Βουδούρης Κωνσταντίνος
1945



  6. Περάκης Κωνσταντίνος
1946 - 1949



  7. Σολιώτης Σωτήριος
1949 - 1951



  8. Στεφανίδης Δημοσθένης
1951 - 10/11/1951



  9. Οικονομόπουλος Γεώργιος
1951 - 1953



10. Θηβαίος Χρήστος
1953 - 1954



11. Κεραμίδας Τριαντάφυλλος
1954 - 22/07/1954



12. Ρικάκης Αντώνιος
1954 - 1957



13. Κεραμίδας Τριαντάφυλλος
1957 - 1959



14. Καποδίστριας Ιωάννης
1959 - 1963



15. Τσουκάτος Ευάγγελος
1964 - 1965



16. Δεληπέτρος Νικόλαος
1965 - 19/05/1967



17. Νικολόπουλος Αργύριος
20/05/1967 - 28/03/1974



18. Σταθόπουλος Αθανάσιος
29/03/1974 - 09/08/1974



19. Κυριακόπουλος Ανδρέας
1974 - 1976



20. Καρακατσάνης Αλέξανδρος
1976 - 29/11/1977



21. Καββαδίας Γεώργιος
1977 - 12/12/1979



22. Καραλής Αβέρκιος
1979 - 05/11/1981



23. Σισσούρας Αρης
1981 - 1984



24. Κιοσκλής Ελευθέριος
1984 - 04/09/1985



25. Κατσανέβας Θεόδωρος
1985 - 21/09/1987



26. Ιωαννίδης Φοίβος
1987 - 1989



27. Χιώτης Γεώργιος
1989 - 26/11/1993



28. Σολωμός Γρηγόριος
1993 - 1999



29. Νεκτάριος Μιλτιάδης
1999 - 11/06/2004



30. Βαρθολομαίος Ιωάννης
12/06/2004 - 09/02/2007



31. Μέργος Γεώργιος
09/03/2007 - 14/01/2009



32. Αμπατζόγλου Θεόδωρος
11/02/2009 - 02/08/2010



33. Ροβέρτος Σπυρόπουλος
03/08/2010 - 29/06/2015



34. Ιωάννης Θεωνάς
ΑΠΟ 30/06/2015 - 27/08/2015



35. Διονύσιος - Χαράλαμπος Καλαματιανός
ΑΠΟ 27/11/2015 – 31/12/2016







Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Δεν δημοσιεύονται σχόλια υβριστικού χαρακτήρα , που προσβάλουν σε προσωπικό επίπεδο και τα σχόλια που είναι γραμμένα σε Λατινικά .
Την αποκλειστική ευθύνη για τα σχόλια την έχουν οι σχολιαστές .